116th Congress Nominations

All Politics Pending Confirmed Withdrawn

PN1382 - Grace Karaffa Obermann, of Virginia, to be a Judge of the United States Court of Federal Claims for a term of fifteen years, vice Susan G. Braden, term expired.   Introduced on 2020-01-09.  The last major action was Received in the Senate and referred to the Committee on the Judiciary which took place on 2020-01-09.  The current status is Pending.

PN1384 - Stephen Sidney Schwartz, of Virginia, to be a Judge of the United States Court of Federal Claims for a term of fifteen years, vice Marian Blank Horn, term expired.   Introduced on 2020-01-09.  The last major action was Received in the Senate and referred to the Committee on the Judiciary which took place on 2020-01-09.  The current status is Pending.

PN1385 - Scott J. Laurer, of Virginia, to be a Judge of the United States Court of Appeals for Veterans Claims for the term of fifteen years, vice Mary J. Schoelen, retired.   Introduced on 2020-01-09.  The last major action was Received in the Senate and referred to the Committee on Veterans' Affairs which took place on 2020-01-09.  The current status is Pending.

PN1408 - J. David Patterson, of Tennessee, to be Deputy Under Secretary of Defense for Personnel and Readiness, vice Laura Junor, resigned.   Introduced on 2020-01-09.  The last major action was Received in the Senate and referred to the Committee on Armed Services which took place on 2020-01-09.  The current status is Pending.

PN1380 - Fernando L. Aenlle-Rocha, of California, to be United States District Judge for the Central District of California, vice S. James Otero, retired.   Introduced on 2020-01-09.  The last major action was Received in the Senate and referred to the Committee on the Judiciary which took place on 2020-01-09.  The current status is Pending.

PN1381 - Stanley Blumenfeld, of California, to be United States District Judge for the Central District of California, vice Audrey B. Collins, retired.   Introduced on 2020-01-09.  The last major action was Received in the Senate and referred to the Committee on the Judiciary which took place on 2020-01-09.  The current status is Pending.

PN1383 - Mark C. Scarsi, of California, to be United States District Judge for the Central District of California, vice George H. King, retired.   Introduced on 2020-01-09.  The last major action was Received in the Senate and referred to the Committee on the Judiciary which took place on 2020-01-09.  The current status is Pending.

PN1348 - Edward Hulvey Meyers, of Maryland, to be a Judge of the United States Court of Federal Claims for a term of fifteen years, vice Lawrence J. Block, retired.   Introduced on 2020-01-06.  The last major action was Committee on the Judiciary. Hearings held which took place on 2020-01-08.  The current status is Pending.

PN1347 - David Cleveland Joseph, of Louisiana, to be United States District Judge for the Western District of Louisiana, vice Dee D. Drell, retired.   Introduced on 2020-01-06.  The last major action was Committee on the Judiciary. Hearings held which took place on 2020-01-08.  The current status is Pending.

PN1335 - Jennifer Yue Barber, of Kentucky, to be the Representative of the United States of America on the Economic and Social Council of the United Nations, with the rank of Ambassador.   Introduced on 2020-01-06.  The last major action was Received in the Senate and referred to the Committee on Foreign Relations which took place on 2020-01-06.  The current status is Pending.

PN1336 - Jennifer Yue Barber, of Kentucky, to be an Alternate Representative of the United States of America to the Sessions of the General Assembly of the United Nations, during her tenure of service as Representative of the United States of America on the Economic and Social Council of the United Nations.   Introduced on 2020-01-06.  The last major action was Received in the Senate and referred to the Committee on Foreign Relations which took place on 2020-01-06.  The current status is Pending.

PN1338 - C.J. Mahoney, of Kansas, to be Legal Adviser of the Department of State, vice Jennifer Gillian Newstead, resigned.   Introduced on 2020-01-06.  The last major action was Received in the Senate and referred to the Committee on Foreign Relations which took place on 2020-01-06.  The current status is Pending.

PN1344 - William Zollars, of Kansas, to be a Governor of the United States Postal Service for a term expiring December 8, 2022, vice James H. Bilbray, term expired.   Introduced on 2020-01-06.  The last major action was Received in the Senate and referred to the Committee on Homeland Security and Governmental Affairs which took place on 2020-01-06.  The current status is Pending.

PN1342 - Winifred Bingham, of Florida, to be a Member of the National Council on the Arts for a term expiring September 3, 2024, vice Olga Viso, term expired.   Introduced on 2020-01-06.  The last major action was Placed on Senate Executive Calendar in the Privileged Nomination section with nominee information requested by the Committee on Health, Education, Labor, and Pensions, pursuant to S.Res which took place on 2020-01-06.  The current status is Pending.

PN1341 - Daniel Asia, of Arizona, to be a Member of the National Council on the Arts for a term expiring September 3, 2024, vice Bruce Carter, term expired.   Introduced on 2020-01-06.  The last major action was Placed on Senate Executive Calendar in the Privileged Nomination section with nominee information requested by the Committee on Health, Education, Labor, and Pensions, pursuant to S.Res which took place on 2020-01-06.  The current status is Pending.

PN1343 - Sethuraman Panchanathan, of Arizona, to be Director of the National Science Foundation for a term of six years, vice France A. Cordova, term expiring.   Introduced on 2020-01-06.  The last major action was Received in the Senate and referred to the Committee on Health, Education, Labor, and Pensions which took place on 2020-01-06.  The current status is Pending.

PN1330 - Jessie K. Liu, of Virginia, to be Under Secretary for Terrorism and Financial Crimes, vice Sigal Mandelker, resigned.   Introduced on 2020-01-06.  The last major action was Received in the Senate and referred to the Committee on Banking, Housing, and Urban Affairs which took place on 2020-01-06.  The current status is Pending.

PN1334 - Ramsey Coats Day, of Virginia, to be a Member of the Board of Directors of the African Development Foundation for the remainder of the term expiring September 22, 2021, vice Linda I. Etim.   Introduced on 2020-01-06.  The last major action was Placed on Senate Executive Calendar in the Privileged Nomination section with nominee information requested by the Committee on Foreign Relations, pursuant to S.Res. 116, 112th Congress which took place on 2020-01-06.  The current status is Pending.

PN1337 - Ramsey Coats Day, of Virginia, to be an Assistant Administrator of the United States Agency for International Development, vice Linda I. Etim.   Introduced on 2020-01-06.  The last major action was Received in the Senate and referred to the Committee on Foreign Relations which took place on 2020-01-06.  The current status is Pending.

PN1329 - Brandon Lipps, of Texas, to be Under Secretary of Agriculture for Food, Nutrition, and Consumer Services, vice Kevin W. Concannon.   Introduced on 2020-01-06.  The last major action was Received in the Senate and referred to the Committee on Agriculture, Nutrition, and Forestry which took place on 2020-01-06.  The current status is Pending.

PN1339 - Richard M. Mills, Jr., of Texas, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Representative of the United States of America to the Sessions of the General Assembly of the United Nations, during his tenure of service as Deputy Representative of the United States of America to the United Nations.   Introduced on 2020-01-06.  The last major action was Received in the Senate and referred to the Committee on Foreign Relations which took place on 2020-01-06.  The current status is Pending.

PN1340 - Richard M. Mills, Jr., of Texas, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be the Deputy Representative of the United States of America to the United Nations, with the rank and status of Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary and the Deputy Representative of the United States of America in the Security Council of the United Nations.   Introduced on 2020-01-06.  The last major action was Received in the Senate and referred to the Committee on Foreign Relations which took place on 2020-01-06.  The current status is Pending.

PN1333 - David A. Wright, of South Carolina, to be a Member of the Nuclear Regulatory Commission for the term of five years expiring June 30, 2025. (Reappointment).   Introduced on 2020-01-06.  The last major action was Received in the Senate and referred to the Committee on Environment and Public Works which took place on 2020-01-06.  The current status is Pending.

PN1332 - Katharine MacGregor, of Pennsylvania, to be Deputy Secretary of the Interior, vice David Bernhardt, resigned.   Introduced on 2020-01-06.  The last major action was Received in the Senate and referred to the Committee on Energy and Natural Resources which took place on 2020-01-06.  The current status is Pending.

PN1345 - William Scott Hardy, of Pennsylvania, to be United States District Judge for the Western District of Pennsylvania, vice Nora Barry Fischer, retired.   Introduced on 2020-01-06.  The last major action was Committee on the Judiciary. Hearings held which took place on 2020-01-08.  The current status is Pending.

PN1346 - John F. Heil III, of Oklahoma, to be United States District Judge for the Northern, Eastern and Western Districts of Oklahoma, vice James H. Payne, retired.   Introduced on 2020-01-06.  The last major action was Committee on the Judiciary. Hearings held which took place on 2020-01-08.  The current status is Pending.

PN1331 - Neil Jacobs, of North Carolina, to be Under Secretary of Commerce for Oceans and Atmosphere, vice Kathryn D. Sullivan, resigned.   Introduced on 2020-01-06.  The last major action was Received in the Senate and referred to the Committee on Commerce, Science, and Transportation which took place on 2020-01-06.  The current status is Pending.

PN1349 - Cory T. Wilson, of Mississippi, to be United States District Judge for the Southern District of Mississippi, vice Louis Guirola, Jr., retired.   Introduced on 2020-01-06.  The last major action was Committee on the Judiciary. Hearings held which took place on 2020-01-08.  The current status is Pending.

PN1328 - Stephen A. Vaden, of Tennessee, to be a Judge of the United States Court of International Trade, vice Delissa A. Ridgway, retired.   Introduced on 2020-01-03.  The last major action was Reported by Senator Graham, Committee on the Judiciary, without printed report which took place on 2020-01-16.  The current status is Pending.

PN1327 - Matthew Thomas Schelp, of Missouri, to be United States District Judge for the Eastern District of Missouri, vice Stephen N. Limbaugh, Jr., retiring.   Introduced on 2020-01-03.  The last major action was Reported by Senator Graham, Committee on the Judiciary, without printed report which took place on 2020-01-16.  The current status is Pending.